13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
ПОГЛЕД ОТВИСОКО

ПОГЛЕД ОТВИСОКО

Следващия път като седнеш пред компютъра или пред някоя електронна джаджа, което вероятно е точно СЕГА, обърни внимание къде се намира главата ти. Това звучи странно, нали? Ами че тя си е на раменете, предполага се!

Точно така, мястото на главата е над раменете. Ако застанем изправени и един геодезист (или не-геодезист) тегли върху профила ни въображаема ВЕРТИКАЛНА линия от глезена нагоре, в идеалния случай тя ще мине през коляното, средата на таза, над него ще застане гръдният кош, линията ще продължи нагоре и ще пресече рамото и ухото.

Ако практикуваш професия, в която много се взираш и работиш над детайли, има голяма вероятност главата ти да стои изнесена напред – не точно наведена, а изнесена; погледнато в профил, ухото минава напред пред рамото. Тази поза е изключително вредна за вратните прешлени и дисковете между тях. Но не самата поза е проблемът – няма нищо лошо в това да се взираме, когато имаме нужда да разчетем ситен текст, например. Проблемът е в честата и продължителна позиция.

Малко по малко тази позиция на главата, изнесена напред, се превръща в навик. И това трудно се вижда в огледалото, защото то показва лицето в анфас, а не в профил! Но ако в края на работния ден вратът и горната част на гърба са посхванати, задължително трябва да обърнеш внимание как, по точно къде държиш главата си.

Аз за себе си доскоро нямах представа, че също държа главата си изнесена напред! Показа ми го случайна снимка, на която ме бяха хванали отстрани. И никак не бях щастлива да го установя. Помоли някой познат да те щракне в профил, докато стоиш в обичайна позиция и оцени дали главата ти стои над раменете. 

През последните години всички постоянно сме на телефона – признавам си, че понякога дори вървейки по улиците, си дочитам нещо или пиша съобщение. Наскоро попаднах на термина „текстов врат“, който добре описва създалия се феномен. А именно: главата е постоянно наведена надолу – никой не държи телефона високо пред себе си, на нивото на очите, нали? Тоест, главата стои продължително време наведена. И когато се наложи да вдигнем поглед, за да погледнем до коя станция в метрото сме стигнали, не връщаме главата назад, над раменете, а я повдигаме от това изнесено напред положение. С което поставяме някои от вратните прешлени в много неизгодна позиция. Само като описвам това, което си причиняваме, ме побиват тръпки – спри да четеш и за секунда и размачкай врата с ръка!

Разбира се, проблемът не е само в позицията на врата и главата – това е върхът на айсберга, който бих нарекла "подравняване на тялото". Но все пак, трябва да открехнем завесата, за да имаме изобщо шанс да се коригираме!

Още сега, докато четеш този текст, опитай едно просто движение: представи си, че нещо те тегли назад и нагоре за основата на черепа, и изтегли главата в тази посока – назад и нагоре, но без да повдигаш брадичката (дори би трябвало да се образува двойна-тройна брадичка); може и да завъртиш главата лекичко наляво-надясно, докато изтегляш назад. Направи ли го, приятно е, нали? Сега обърни внимание дали гръдният кош случайно не се е вдигнал и изнесъл напред заедно с изнасянето на главата назад – най-вероятно да! Сложи ръка на гърдите, нека гръдният кош да бъде отпуснат и прибран, а не изпъчен. Повтори движението на главата, без да движиш гръдния кош.

Ако ти е трудно да усетиш движението, изправи се и долепи гръб до някоя стена и опитай отново, без да се изпъчваш. Не се притеснявай за двойна брадичка – не е само при теб! :)

Много добра възможност да практикуваш това упражнение имаш, ако ти се налага да шофираш. Когато шофирам, аз си нагласям облегалката за главата толкова назад, че да ми даде възможност да издължа мускулите и прешлените на врата. Е, главата периодично си отива в обичайната позиция напред, но аз упорито се сещам и я връщам назад, към облегалката. 

Това упражнение, което в Ресторативно движение наричаме "head ramping", ще отпусне някои от пренатегнатите мускули в задната част на врата. Ще помогне на шийните и торакални прешлени да се върнат в по-благоприятна позиция и ще раздвижи мускулите в горната част на гърба.

Следващия път като излезеш навън, огледай хората най-безочливо и забележи как при профила на повечето хора ухото е изнесено много пред раменете. И изнеси глава назад. Сега още нещо ще ти направи впечатление – ще се почувстваш по-висок/а! Ще гледаш по-отвисоко! Реалната разлика не е толкова голяма, но разликата във възприятието е! Току-що порасна още малко! Честито! :)

Вляво: позиция  на главата напред, което поставя някои от шийните прешлени в неблагоприятна позиция. Вдясно: движението "head ramping", което изтегля назад шийните и торакални прешлени и дава възможност на някои мускули в горната част…

Вляво: позиция  на главата напред, което поставя някои от шийните прешлени в неблагоприятна позиция. 

Вдясно: движението "head ramping", което изтегля назад шийните и торакални прешлени и дава възможност на някои мускули в горната част на гърба да започнат да вършат своята работа.

СЛАБА СЪМ – СИЛНА СЪМ

СЛАБА СЪМ – СИЛНА СЪМ

КЛЕКЪТ – НЕ ТОЧНО УПРАЖНЕНИЕ. ТРЕНИРОВКАТА – НЕ ТОЧНО ДВИЖЕНИЕ.

КЛЕКЪТ – НЕ ТОЧНО УПРАЖНЕНИЕ. ТРЕНИРОВКАТА – НЕ ТОЧНО ДВИЖЕНИЕ.