13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
ОТДЕЛИ ВРЕМЕ ЗА СЕБЕ СИ: НАРОЧНО И ЕГОИСТИЧНО

ОТДЕЛИ ВРЕМЕ ЗА СЕБЕ СИ: НАРОЧНО И ЕГОИСТИЧНО

Изминаха четирите седмици от моето февруарско предизвикателство „НЕ на стреса в ежедневието“. Надявам се, че си изпробвал/а заедно с мен поне една от техниките, които подбрах:

-          релаксираща разходка,

-          релаксация или медитация,

-          псоас релаксация и…

-          прегръдки!

Техниките и вариантите са безкрайни, а дали действат или не, определяш само ТИ и никой друг! Време сред природата, излагане на слънце, успокояваща музика, масаж, дълбоко дишане, смях, гушкане на близък или на домашен любимец, свързване с други хора, сауна, секс, хоби… Условието е едно: отнемането на стреса е преднамерено търсена релаксация.

Няма особено значение каква точно техника или практика ще избереш. Важното е:

28460814_10156180772382938_38695457_o.jpg

1. Да разпознаеш симптомите на стреса.

Да, обикновено човек знае кога се намира под стрес. Понякога, обаче, ежедневието привидно е слънце и цветя. Но само ти си знаеш какво ти е отвътре, какво минава през главата ти, какво те яде, какви са изходната точка и опитът ти; дали ти е напрегнато, тревожно, нетърпеливо или спокойно през по-голямата част от деня.

Някои хора процъфтяват с напрегнато ежедневие и много екшън. Други могат да излязат от релси само от тревожните мисли в главата, и то по нещо неслучило се.

Има и случаи, в които човек си мисли, че държи юздите, и му убягват нетипични прояви на реакция на собственото му тяло спрямо стресори. Някои хора, например, не могат да се хранят, когато са подложени на стрес („нервен“ стомах – някой?), други започват да преяждат. Но и двете крайни състояния могат да бъдат признаци за стрес.

28343134_10156180773102938_1461538477_o.jpg

2. Следващата стъпка е да помислиш дали можеш да промениш обстоятелствата, които ти създават стрес!

Понякога е възможно, друг път – не.

Понякога можеш съзнателно да промениш нагласата си към случващото се с теб и около теб – друг път не.

Не всичко зависи от теб. Това, обаче, което зависи от теб, е:

CA903551 (2).JPG

3. Да откриеш собствената си лична практика, която да помогне на нервната ти система да балансира стреса.

Ако от едната страна на везната са факторите на стреса, от другата страна е адекватно работещата нервна система, или по-точно този дял от нервната система, който отговаря за успокояване и отнемане на напрежението.

Каквото и да избереш като практика, най-важното е тя да бъде РЕДОВНА (и точно това е смисълът на думата „практика“) и СЪЗНАТЕЛНА. Да отделиш съзнателно, нарочно, преднамерено време за себе си. Да си култивираш практика, която да ти помогне да се завръщаш към себе си отново и отново, независимо какво се случва с околния свят. А установяването на такава практика е колкото просто, толкова и трудно.

Какво си взех аз от тези четири седмици? Взех си медитацията като ежедневна практика, която често комбинирам с псоас или друг вид релаксация за тялото. Взех си разбирането, че понякога медитацията ще бъде разсеяна и това е окей. Осъзнах и нуждата от редовна практика като противовес на идеята, че човек си позволява да релаксира единствено при излишно свободно време и слънчево настроение. Играя и с идеята за план Б в дните, в които не успявам да стана достатъчно рано, например. Винаги има "добри" дни, в които нещата се случват по план и "лоши" дни, в които денят не следва моя график. И представата ми за медитация или подобна практика е тя да бъде толкова достъпна, че да мога да си я позволя дори и в онези разхвърляните, трудните дни.

И докато медитацията засега е предизвикателство за мен - не винаги успявам да се отпусна, фокусирам...., за мен лично винаги стои и движението като анти-стрес терапия – от разходка през танци до тежка тренировка, винаги и задължително ме вдига!! :)

Надявам се, че дочитайки този пост, ще отделиш няколко минути да помислиш за твоята лична анти-стрес практика - кога и колко често успяваш да отделиш време за себе си и какъв ефект оказва това върху теб.

3 ТРИКА ЗА ПО-ДОБРО ХРАНЕНЕ

3 ТРИКА ЗА ПО-ДОБРО ХРАНЕНЕ

ВИЗУАЛИЗАЦИЯ: 2 ТЕХНИКИ ЗА СПРАВЯНЕ С ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

ВИЗУАЛИЗАЦИЯ: 2 ТЕХНИКИ ЗА СПРАВЯНЕ С ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА