13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
БОСИ ОБУВКИ 101

БОСИ ОБУВКИ 101

Какво обединява горните три снимки (освен, че съм аз и на трите)? Това, че нося боси обувки. Тази статия е за онези от вас, които нямат добра представа що е то боси/ минималистични обувки, но имат желание да заздравят стъпалата си и да ходят по-„по човешки“.

Аз лично предпочитам термина “минималистични” обувки, защото насочва по-добре незапознатите, но през последните години тази индустрия се развива доста бурно и определено се наложи терминът “боси” обувки. Както виждате на снимките, на пръв поглед няма нищо особено в тях. Но…

Ето какво отличава босите / минималистични обувки.

УСЛОВИЕ 1: Босите обувки имат РАВНА подметка, т.е. петата не е повдигната. Ще го срещнете и като “zero drop”.

Вероятно сте чували ширещото се в професионални и непрофесионални среди абсурдно твърдение, че малко токче е полезно. Нека не се залъгваме, че производителите на обувки са по-умни от природата. Ако тялото ни наистина имаше нужда от ток, то щеше да си го създаде.

Дори любимите ви обувки да са с цели повдигнати платформи вместо с отделен ток, дори да са ви много удобни, дори повдигането на петата да е малко, носите ли ги ежедневно, те ще доведат до адаптация в глезена, прасеца, стъпалото. Имам предвид адаптация в негативния смисъл на думата – адаптация, която ви прави по-обездвижени и сковани.

Ако цял живот сте ходили на висок ток и вашите мускули и сухожилия са се адаптирали и скъсили, започнете с плавен преход към по-нисък ток, което препоръчвам да предшествате и съчетаете със самомасажи и упражнения.

И да, при стандартните обувки обикновено има поне малко повдигане на петата. Често то е скрито вътре в обувката, особено при детските модели – тоест обувката отстрани изглежда равна, но като напипаме отвътре подметката, се вижда, че не е.

 Тук можем да добавим и условието да няма извиване нагоре на предната част на подметката, което се наблюдава при доста спортни и официални модели обувки.

УСЛОВИЕ 2: Босите обувки имат гъвкава подметка.

Това дава възможност да се движат свободно ставите на стъпалото, да заработи и да се подсили мускулатурата и да се използват естествените механизми за ефективно придвижване при ходене, тичане, скачане, балансиране.

Знаете ли, че при всяка една стъпка стъпалото преминава от супинация към пронация и обратно за ре-супинация? Казано на прост език, всяка от ставите в стъпалото се движи или в една, или в две, или в три равнини! Всяка става има собствен график като част от цялото и собствена система от нерви, сухожилия, мускули които отвръщат на нейните движения. Използвайки конвенционални твърди, неподвижни обувки, ограничавате всичко това.

DSC05269.jpg

Тест за гъвкавост на подметката:

Можете ли да навиете обувката на охлювче? Ако не съвсем на охлювче, поне да огънете подметката?

УСЛОВИЕ 3: Това условие е свързано с горното, но все пак ще го отделим. Босите обувки имат относително тънка подметка.

Тук вариациите са съществени. Обувки от типа на марката Wilding са с изключително тънки подметки по няколко милиметра, което дава възможност да бъдат и много гъвкави, и усещането е изключително близко до босото ходене - усеща се всяко камъче по пътя. Има и обувки, близки до босото ходене, но с не чак толкова тънки подметки, например някои модели на Camper.

Моето мнение е, че за града невинаги е добър избор да търсим най-тънката подметка, защото ходим по твърда, неестествена настилка. (Ето и един философски въпрос: възможно ли е да се движим по естествен начин в неестествена среда?) Ще се наложи да експериментирате и сами да усетите с коя марка обувки и с каква подметка се чувствате най-добре. Препоръчвам плавен преход към по- и най-боси обувки.

УСЛОВИЕ 4: Босите обувки имат широка предна част.

Тук се включват два елемента: както формата на обувката ПРИ ПРЪСТИТЕ, така че да не се сбиват едни с други, така и ширината на подметката ПРИ ВЪЗГЛАВНИЧКИТЕ, където е най-широката част на стъпалото.

Понеже съм с широко стъпало, за мен лично това е ключово условие, и се оказа, че в конвенционалните магазини обувки за мен просто няма. Смачкват ли обувките предната част на стъпалото, механиката на ходене отива на кино. Не можем да използваме естествената лостова система на пръстите, няма как да “заключим” стъпалото за ефективно изтласкване, изменяме равнината на движение на ставите и… все едно наказваме тялото си с всяка крачка.

УСЛОВИЕ 5 - ЛЯТНО: Босите обувки са добре закрепени към ходилото и не се налага да стискаме с пръсти, за да задържим обувката на крака.

Това условие важи най-вече за лятото, защото тогава има възможност да носим шляпащи джапанки. Разбира се, те са подходящи за басейна, но не и за разходки, защото способстват да си отгледате т.нар. пръсти-чукчета – сграбчващи земята, сгънати пръсти.

С едно изречение босите обувки позволяват да се движим все едно сме боси, като минимално променят походката ни.

За съжаление босите обувки като цяло са доста скъпи и труднодостъпни. Много от производителите са малки, бутикови, обувките се изработват ръчно, като се ползват скъпи, по-екологични (?) материали. За сметка на това в общия случай босите обувки са много здрави и нямат износване – обичайният ефект е, че стъпалата порастват (да, дори и на възрастните!) и просто обувките ви умаляват преди да се скъсат.

Също за съжаление, има твърде малко физически магазини за боси обувки, а усещането с различните марки и модели може да е много различно, така че си заслужава да пробвате варианти, ако имате възможност.

Искам да отбележа – ако пробвате модел или марка боси обувки и решите, че не е за вас, това не означава, че босите обувки не са за вас, а че тази конкретна марка не подхожда на вашето стъпало. Някои марки са със съвсем босо усещане – други имат просто усещане за страхотно удобство, едни марки са подходящи за широко стъпало, други за тясно; едни марки са подходящи за по-високо стъпало с по-висок свод, други – обратното.

Мога да изпиша още много по темата, но се опитах да бъда кратка. Надявам се, ви убедих да дадете шанс на този тип обувки - шанс за стъпалата ви да се чувстват и функционират по-добре.

А в следващата статия ще намерите информация с конкретни производители и магазини, където можете да откриете боси обувки сравнително лесно и достъпно.

БОСИ ОБУВКИ: ОТКЪДЕ?

БОСИ ОБУВКИ: ОТКЪДЕ?

ОРТОПЕДИЧНИ СТЕЛКИ – КОГА ДА СЛОЖИМ?

ОРТОПЕДИЧНИ СТЕЛКИ – КОГА ДА СЛОЖИМ?